Kontrola rynku finansowego

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto sprawuje kontrolę nad ogromnym rynkiem finansowym, przepełnionym płacami, zatrudnionymi osobami i wysokim budżetem, najwyższy czas rozwiać wszelkie wątpliwości. Organem tym jest Komisja Nadzoru Finansowego: https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/tomasz-jaroszek/komisja-nadzoru-finansowego-w-jaki-sposob-dziala-knf-i-czym-sie-zajmuje/id/149 – to właśnie ta część państwowej administracji odpowiada za nasze finanse.

Rynek finansów

Aby dobrze zrozumieć, jak działa komisja, musimy zapoznać się z samym rynkiem finansowym – miejsce pełne kupna i sprzedaży o różnych formach i instrumentach finansowych. Cel takich transakcji to oczywiście zysk nakręcany przez podmioty, co powoduje popyt i podaż. Rynek finansowy to przede wszystkim wszelkie papiery wartościowe, kontrakty, rynki kredytowe i terminowe. Powołana w 2006 roku komisja sprawuje nadzór nad każdym sektorem gospodarczym naszego kraju. Kontroli podlega więc zarówno obszar bankowy, rynek kapitałowy, ubezpieczenia jak i emerytury. Słowem – wszystko, co związane z pieniądzem, nawet tym elektronicznym. Komisja czuwa również nad bezpieczeństwem każdego z tych obszarów, chroniąc interesy podmiotów wchodzących w skład rynku. Na tym jednak nie kończą się wszystkie prace Komisji Nadzoru Finansowego. Obowiązki są o wiele większe i zawierają się także w aktach prawnych jak i krokach prowadzących do rozwiązywania sporów.

Działania KNF

Komisja zajmuje się takimi działaniami jak: stały nadzór nad działalnością rynku kapitałowego, rozwijanie polskiego rynku finansowego, udzielanie licencji na prowadzenie działalności, współpracowanie z zagranicznymi organami czy nakładanie sankcji na nieprzestrzegających prawa uczestników. Do głównych celów komisji należą z kolei: nadzór nad rynkiem finansowym, zapewnienie prawidłowego jego funkcjonowania i stabilności, dbanie o bezpieczeństwo, ochrona interesów rynku. W skład KNF wchodzą: Przewodniczący Komisji, 2 Zastępców Przewodniczącego a także 5 członków Komisji. Dzięki temu organowi kwestie finansowe staja się przejrzyste i jasne, a interesy poszczególnych podmiotów chronione. Komisja chroni także rynek finansowy kraju przed ewentualnym kryzysem ekonomicznym. KNF prowadzi także nadzór nad instytucjami oferującymi pożyczki, dzięki czemu możemy sprawdzić, czy dana firma jest zaufana i możemy z niej skorzystać. W tym celu powstał rejestr firm pożyczkowych. Podpowie nam on, gdzie warto pożyczyć pieniądze, by nie dać się oszukać. O wpisanie do rejestru firmy muszą ubiegać się same, dlatego mamy gwarancję, że każda z nich zostanie dokładnie przejrzana pod kątem rzetelności prowadzonych usług.

Jak dobrze zarządzać finansami domowymi?

Mimo, że każdego roku wynagrodzenie za pracę idzie w górę to i tak wiele osób nie ma oszczędności albo nawet regularnie popada w niewielkie długi. Jak można tego uniknąć? Nawet bardzo mały budżet domowy można tak dopracować, aby na koniec miesiąca nie brakowało pieniędzy, a nawet można było zacząć gromadzić oszczędności, za które na przykład zrealizuje się wyjazd na wczasy. Od czego zacząć?

Plan budżetu domowego

Nie każda osoba ma stałe dochody, ale każda osoba ma stałe wydatki. Dlatego zawsze warto prowadzić plan domowego budżetu. Taki plan można zrobić w arkuszu kalkulacyjnym na komputerze, ale też można wykorzystać kartkę papieru. Ważne jest wypisanie najpierw stałych zobowiązań, nawet jeśli kwoty są zmienne jak na przykład w rachunkach za energię elektryczną. Wypisujemy wszystkie zobowiązania wraz z kwotami i datami opłaty.

Następnie warto wypisać inne stałe wydatki, które przeznaczamy na zakup żywności, odzieży, bilety miesięczne lub paliwo do samochodu czy na środki czystości i regularne przyjemności jak np. wyjście do kina raz w miesiącu, jeśli taki mamy zwyczaj.

Jeśli nie jesteśmy w stanie dokładnie podać kwot to warto przez kolejny miesiąc zbierać wszystkie paragony za zakupy, aby móc w kolejnym miesiącu bardziej dokładnie wyliczyć budżet.

W takim planie oczywiście trzeba też uwzględnić dochód. Dobrze jest jeśli dochód całego gospodarstwa domowego, czyli wszystkich zarobkujących osób, przewyższa wydatki. Ale co zrobić, gdy jest na odwrót?

Jak zmniejszyć wydatki i zwiększyć oszczędności?

Dla wielu osób bardzo dużym obciążeniem są rachunki domowe i spłata zobowiązań takich jak pożyczki gotówkowe: https://www.wonga.pl/karta-kredytowa-czy-pozyczka-gotowkowa, kredyty ratalne, czy nawet kredyty studenckie. Po pierwsze zawsze w budżecie, rata kredytu czy rachunki za mieszkanie muszą być priorytetem! Jeśli nie zapłacimy ich w terminie narosną odsetki, a w wypadku pożyczek czy kredytów, jeżeli notorycznie będziemy się spóźniać z opłatami umowa może zostać wypowiedziana, albo jeśli nie płacimy dłużej niż 3 miesiące wierzyciel może podać dłużnika do sądu i sprawa skończy się u komornika. Na tym nie wolno oszczędzać i trzeba płacić w terminie.

Po drugie widząc wydatki na domowy budżet może się okazać, że część z nich można uciąć. Być może niektóre rzeczy kupujemy niepotrzebnie na zapas i zamiast kupować je co miesiąc można co drugi. Albo też jeśli wiecznie brakuje nam pieniędzy możemy zrezygnować z kina, jedzenia na mieście czy zakupu nowych ubrań przez pewien czas, aż zaczniemy wychodzić na finansową prostą.

Jak wybrać instytucję udzielającą chwilówek?

Chwilówki w ostatnich czasach znacznie zyskały na popularności. Jest to związane z faktem, że posiadają one wiele zalet, dzięki którym stały się alternatywą dla pożyczek bankowych. Wśród instytucji pozabankowych funkcjonuje bardzo wielu oszustów. Dlatego też przed zdecydowaniem się na skorzystanie z usług konkretnej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Kwoty postępowania kwalifikacyjnego

Aktualnie istnieje bardzo wielu oszustów, którzy zwyczajnie nie udzielają pożyczek, a jedynie zarabiają na wpłacanych przez klientów kosztach postępowania kwalifikacyjnego. Często wychodzi na to, że oferta firmy jest ofertą bardzo atrakcyjną i to właśnie zachęca klientów do wybrania właśnie tej instytucji pozabankowej. Firmy takie, w celu weryfikacji konta pożyczkobiorcy proszą o przelanie z niego symbolicznej kwoty. Jeśli jednak kwota ta jest wyższa niż 5 zł, to powinno dać to do myślenia i stać się podejrzanym. Często po przelaniu takiej kwoty pieniędzy, decyzja kredytowa zostaje odrzucona, a firma nie oddaje już pieniędzy. Wiarygodne firmy zazwyczaj proszą o przelanie nawet 1 gr. Mimo, że nawet 10 zł nie jest kwotą dużą, to jeśli oszuka się w ten sposób wiele osób, to firma na tym zwyczajnie zarabia.

zwitek banknotów w gumce

Całkowity koszt pożyczki

Pożyczki pozabankowe na raty przez internet są oprocentowane. Warto jednak pamiętać o tym, że samo oprocentowanie pożyczki nie jest całkowitym jej kosztem. Przy udzielaniu chwilówek mogą być również naliczane takie rzeczy, jak opłaty wstępne, ubezpieczenia, zabezpieczenie, koszty transakcyjne i inne, które sprawią że ostatecznie pożyczka, która miała być tania okaże się bardzo drogą w porównaniu z innymi ofertami dostępnymi na rynku. Sprawdzając więc różne oferty, warto zapytać o wszystkie koszty, jakie będzie trzeba ponieść w związku z zaciągnięciem pożyczki w określonej instytucji.

Kary za opóźnienia w spłacie

Ponadto warto również sprawdzić, jakie są kary za opóźnienia w spłacie takiego kredytu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przypadku niektórych firm nawet jeden dzień opóźnienia może generować bardzo wysokie koszty. Nigdy nie wiadomo, czy będziemy mieć pieniądze, czy coś się nie wydarzy. Dlatego też warto od razu sprawdzić ile będzie kosztowało każde opóźnienie w spłacie aby wiedzieć, czy warto brać wysokie kwoty kredytu w takiej instytucji.

Podsumowując można powiedzieć, że wybór instytucji pozabankowej nie jest tak naprawdę niczym prostym. Należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii przed zdecydowaniem się na korzystanie z usług konkretnej firmy.

Czy leasing konsumencki się opłaca?

Leasing konsumencki – piszą o tym Kapitalni.org w swoim artykule – to relatywnie nowa forma finansowania zakupu pojazdu. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tego typu usługami. Wiele osób nie ma pojęcia, na czym dokładnie polega taka oferta. Czy leasing konsumencki jest korzystny? Czy możemy dzięki niemu zaoszczędzić? Poniżej przedstawiono odpowiedzi na te pytania.

Czy jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki jest tym samym, co tradycyjny leasing dla firm. Różnica polega na tym, że oferowany jest on osobom prywatnym, a nie przedsiębiorstwom. Ponadto osoby korzystające z leasingu muszą stosować się do warunków umowy (określony jest w niej np. roczny limit kilometrów, miejsce serwisowania pojazdu, czy też wysokość miesięcznej raty). Trzeba wiedzieć, że większość firm leasingowych narzuca nam konieczność wykupienia pełnego ubezpieczenia. W jego skład wchodzi nie tylko polisa OC, ale również AC oraz NNW. Zobowiązani są do tego wszyscy klienci, a nie tylko ci, którzy potrzebują dodatkowej ochrony. Musimy więc liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Z drugiej strony leasing konsumencki ma również wiele zalet. Największym plusem jest to, że raty leasingowe są relatywnie nisko oprocentowane. W porównaniu z kredytem bankowym, leasing jest o wiele tańszy, a tym samym korzystniejszy. Dobrze również wiedzieć, że tego typu forma finansowania obejmuje nie tylko nowe pojazdy, ale również używane. Za pojazdy uważa się oczywiście nie tylko samochody, ale również motory, quady, a także wiele innych. Umowę leasingową można elastycznie dostosować do własnych potrzeb.

Od czego zależy wartość pojazdu?

Wiele osób zastanawia się, czy leasing konsumencki nakłada na nas ograniczenia, jeśli chodzi o wartość pojazdu. Przedsiębiorstwo leasingowe nie narzuca górnego limitu, jednak wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej. W pierwszej kolejności zostaną przeanalizowane nasze możliwości finansowe. Na ich podstawie zostanie określona maksymalne wartość pojazdu. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla przedsiębiorstwa leasingowego,które musi mieć gwarancję tego, że posiadamy zdolność do spłaty rat.

W przypadku leasingu nie jesteśmy prawnymi właścicielami pojazdu. Oczywiście możemy starać się o jego wykupienie jeszcze przed terminem zakończenia umowy. Pamiętajmy jednak, że nie każde przedsiębiorstwo leasingowe pozwala wykupić auto w dowolnym momencie. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, ile rat należy spłacić, aby posiadać możliwość wykupienia pojazdu. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, o ile oczywiście planujemy w przyszłości wykupić auto.