Księgi wieczyste on – line

Znajomość księgi wieczystej przy zakupie nieruchomości to podstawa. Nie można przystąpić do podpisanie umowy przedwstępnej, czy przyrzeczonej nie znając stan prawnego księgi wieczystej. Jak zapoznać się z wpisami księgi wieczystej?

Księgi wieczyste są jawne. Daje to kupującemu możliwość zapoznania się z ich treścią. Jawność ksiąg wieczystych to również obowiązek zapoznania się z wpisami w księgach wieczystych. Nieznajomość treści nie usprawiedliwia kupującego. Jednym słowem jawność ksiąg wieczystych to przywilej jak i obowiązek. Jak zapoznać się z treścią księgi wieczystej? Nie prostszego. Od 2003 roku mamy dostęp do elektronicznej wersji ksiąg wieczystych. Stan prawny nieruchomości można poznać nie ruszając się z domu. Siedząc przy własnym biurku.

Jak szukać księgi wieczystej?

Od momentu pojawienia się elektronicznego rejestru ksiąg wieczystych powstało bardzo wiele stron internetowych umożliwiających przeglądanie treści ksiąg wieczystych. Podstawową stroną, na której możemy znaleźć informacje o księgach wieczystych jest strona Ministerstwa Sprawiedliwości. Tutaj bezpłatnie możemy przeglądać zawartość ksiąg wieczystych. Jest jednak jeden warunek. Trzeba znać numer księgi wieczystej.

Skąd wziąć numer księgi wieczystej?

Najlepsze jest najprostsze rozwiązanie. Od właściciela nieruchomości, którą chcemy nabyć. Każdy właściciel zna numer swojej księgi wieczystej. A jeżeli jej nie pamięta jest on na akcie notarialnym nabycia nieruchomości lub wypisie z ksiąg wieczystych, który powinien posiadać każdy właściciel.

Co zrobić, gdy właściciel nie chce udostępnić numeru księgi wieczystej? Odstąpić od zakupu. Nie widzę innego rozwiązania. Oczywiście można samemu szukać numeru księgi i nie jest to wyjątkowo skomplikowane, ale musimy mieć się na baczności. Musimy zadać sobie pytanie, dlaczego sprzedający utrudnia nam dostęp do jawnych ksiąg wieczystych? Warto zadać sobie pytanie, czy w księgach wieczystych nie występują jakieś wpisy, które mogą być niekorzystne dla kupującego, np.; służebności. Utrudnienie dostępu do księgi wieczystej powinno być sygnałem dla kupującego, by przyjrzeć się jej bardzo dokładnie.

Jak poruszać się po elektronicznych księgach wieczystych?

Przeglądanie księgi wieczystej polega na wywołaniu na ekran monitora aktualnej lub zupełnej treści księgi wieczystej. Istnieje możliwość wydrukowania przeglądanych informacji. Nie mają one jednak mocy dokumentu wydanego przez sąd.

Opłaty pobierane są za wydanie odpisu z księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *