Jak poprawić swoją sytuację finansową na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

Urodzenie dziecka to bez wątpienia jedno z najbardziej przełomowych momentów w życiu każdej kobiety. Dotychczas aktywne zawodowo i mobilne panie nagle muszą zmienić swój styl życia. Często łączy się to z pogorszeniem sytuacji materialnej – w końcu na urlopie macierzyńskim nie otrzymuje się 100% pensji. Jeszcze gorzej pod tym względem wygląda urlop wychowawczy, bo wtedy całkowicie rezygnuje się z zarabiania.

Jak wygląda wypłata na urlopie macierzyńskim? 

Na urlopie macierzyńskim każda kobieta przez rok może otrzymywać swoje wynagrodzenie, które niestety nie wynosi tyle samo, ile przed ciążą. Sposób obliczania stawki jest dosyć skomplikowany i tak naprawdę znają się na tym tylko księgowe. Do wyliczenia stawki brane są pod uwagę między innymi średnie zarobki z poprzedniego roku, ale też pojawiające się regularnie dodatki w postaci premii. Niestety, sumarycznie najczęściej wychodzi to dużo mniej niż kobieta rzeczywiście zarabiała. Kobieta może zdecydować się na dwie opcje i przez cały rok pobierać 80% swoich zarobków, lub też w drugim wydaniu, najpierw przez kilka miesięcy pobierać 100% zarobków, a następnie przez kolejne pół roku tylko 60%. Generalnie w każdym z tych przypadków kobieta otrzyma identyczną sumaryczną kwotę. Nie straci ani złotówki, musi tylko zdecydować się na którąś z możliwości. Większość kobiet zwykle decyduje się na opcję 80% zarobków regularnie przez cały rok.

Zarobki na urlopie wychowawczym

Po roku na urlopie macierzyńskim kobieta może zdecydować się na urlop wychowawczy. Ma do niego prawo aż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Później  maluch musi iść do przedszkola. Urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 3 lata i kobieta może podzielić go sobie na pięć rat. W międzyczasie może wrócić do pracy, ale jeżeli nastąpi konieczność, może ponownie złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Pracodawca nie może nie przychylić się do tego wniosku. Jak natomiast wygląda kwestia zarobków na urlopie wychowawczym? Niestety nie wygląda to zbyt kolorowo i na urlopie wychowawczym kobieta nie otrzymuje żadnych poborów. Może oczywiście zarabiać u innego pracodawcy, na przykład w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia. W pewnych przypadkach może wykonywać pracę nawet dla swojego pracodawcy. Są zatem sposoby, dzięki którym panie sprawujące opiekę nad swoim dzieckiem, mogą dodatkowo coś dorobić. To dobra opcja dla rodzin, w których opieka nad dzieckiem musi odbywać się po prostu praktycznie całodobowo, bo dziecko choćby ze względów zdrowotnych nie idzie do żłobka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *